.ads

.ads

SEO nedir SEO nasıl yapılır

SEO nedir? SEO nasıl yapılır?


SEO(Search Engine Optimization), en yalın tabiriyle arama motorlarından elde ettiğimiz doğal yani organik arama sonuçlarında bir web sitesinin üst sıralarda yer almasına yardımcı olan teknikler anlamına gelir. Arama motorları sonuçlarına yönelik çalışmalar, arama motorlarında önde çıkmak için bir takım gerekli SEO çalışmaları yaptırmalısınız. Blogumda kendi deneyimlerimden oluşan SEO ile ilgili yararlı bilgiler paylaşacağım.

Bir arama motoru, arama sonuçlarını gösterdiğinde,size iki tür sonuç sunar: Organik ve Ücretli.
Organik ve Ücretli Arama Sonuçları

Organik Arama Sonuçları

Kullanıcının arama sorgusuyla uygunluk açısından en iyi eşleşen web sayfalarının listesidir. Hiç bir ticari düzenlemeye bağlı değildir.  İlgili içerik, web sayfalarında iyileştirme, link yayarak, meta etiketleri ve diğer SEO çalışmalarıyla Organik SEO'ya ulaşılabilir.

Ücretli Arama Sonuçları

Web sitenizin, arama sonuçlarında en üst sıralarda görünmesini sağlamak için arama motorlarına para öderiz.  Ücretli sonuçlar, aslında reklamları ifade eder . Arama motorunda hem organik hem de ücretli listeler görünür.

Site içi SEO ve Site dışı SEO olmak üzere arama motorunun stratejisi ikiye ayrılır.

Site İçi SEO

Sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyen farklı kısımlarını yani meta etiketleri ve başlıklar gibi kısımlarını iyileştirmeye odaklanır. Web sitesinin akıllıca hazırlanması, arama sonuçları sayfasında o sitenin daha iyi bir sıralamaya sahip olma şansını arttırır. Çünkü sayfanın içindeki çeşitli unsurlar veya sayfanın kodu gibi sizin kontrolünüzde olan ve web sitenizde değiştirebileceğiniz şeylere odaklanır. Herhangi bir sayfanın kaynak kodlarını görüntüleyerek bu sayfada kullanılan kodlara göz atabilirsiniz.

Site İçi SEO; 

 • web sayfası içeriği, 
 • url biçimi, resimler,
 • title ve meta etiketleri, 
 • başlıklar, 
 • site içi linkler 
 • kelimeler 
 • içerikler 
 • teknik durumlar ve yapısal unsurlar

gibi bir çok unsurdan oluşur.
Web sayfası içeriğini düzenlerken, okuyucu kitlenizin  faydalı ve ilgi çekici bulacağı, kolay okunur ve hedeflenen kullanıcıya faydalı içerikler tercih etmelisiniz. Orijinal ve güncel tutmalısınız.
URL biçimi,  eğer mümkünse web sitenizin URL’ine, anahtar kelimeler koymanızı sağlar.
Title ve meta etiketleri, arama motorlarına siteyle ilgili bilgi sağlar. Meta 160 karakterden fazla olmamalıdır.
Başlıklar, Google etkili başlıkları sever, son güncellemeler ile birlikte Google sitedeki başlıklara ekstra önem göstermektedir. Sitenizde düzenli başlık etiketleri kullanmak sitemizin Google tarafından sevilip yükselmesine etken olacaktır. En az 3 kelime ve en fazla 66 karakterden oluşması gerekir.
Site içi linkler, yazılarınızda site içi ve site dışı 2-3 link bulundurmanız sayesinde Google botları tarafından sitenizde indekslenme hızlanabilir. Ayrıca kullanıcıların büyük çoğunluğu bu linklere tıklayarak o konuda bilgi sahibi olmak istemektedir.
Kelimeler ve içerik, En az 300 kelime olmalı ve Site İçi SEO açısından anahtar kelime oranı %2,5-3 olmalıdır.
Teknik durumlar, kaliteli hosting kullanmanızı öneriyorum. Herhangi bir aksaklıkta ciddi oranda ziyaretçi düşüşü yaşamamak adına piyasada kaliteli hosting firmalarını tercih edin. Ayrıca sitenizde oluşan kod hataları ve açıkları takip etmelisiniz.

Site Dışı Seo


Site dışı SEO'da en önemli unsurların başında kaliteli sitelerden sağlanan referans yani backlink almanızdır. Arama motoru yönergelerine uygun yapılan çalışmaların sağlıklı olabilmesi için Site İçi SEO ayarlarının eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

Site dışı backlink çalışmalarında en etkili etken sektörünüz ile ilgili kaliteli sitelerden backlink almaktır. Arama motorlarında yükselmenizde Site dışı SEO'nun etkisi büyüktür.


 • harita lokasyon ekleme
 • sosyal medya platformları
 • sözlük siteleri
 • arama motoru reklamları
 • haber ve tanıtım siteleri
 • kaliteli dizin ve firma ekleme siteleri
 • kişisel siteler
 • forumlar ve bloglar


Site dışı seo çalışmalarını kendiniz yapmak istiyorsanız;

Sosyal ağ sitelerinin hemen hemen hepsinden hesap açmalısınız. Siteniz ile alakalı samimi paylaşımlarda bulunmanız çok önemlidir. Hatta sitelerinize kuracağınız eklentiler ile tek bir tık ile tüm bu sosyal ağlarda paylaşım yapabilirsiniz.
DH,R10,wmaraci gibi kaliteli forumlarda konular açarak link paylaşımı yapabilirsiniz. Ziyaretçi sayılarınızda paylaştığınız konuların kalitesine göre yükselme olacağından emin olabilirsiniz.
Blogger gibi platformlarda hesaplar açarak profesyonel bilgiler verdikten sonra backlink alabilirsiniz.
Rakip sitelerden backlink alabilirsiniz.
Link alışverişi yapmanızda size artı olarak geri dönecektir.
Next
This is the most recent post.
Previous
Önceki Kayıt

0 yorum Blogger 0 Facebook

Yorum Gönder

 
Abdullah Uğurlu © 2013. All Rights Reserved. Powered by Blogger
Top